Ugrás a tartalomra
kenu_honlap_1
kenu_honlap_2

Csabai Edvin, a maraton kenuzás királya

Bár a magyar kenusport több legendája, így Hajba Antal, Tatai Tibor, Wichmann Tamás, Pulai Imre és Novák Ferenc már a korábbi években megfordult köreinkben, de a maraton kenu szakág még nem képviseltette magát. Az elmúlt héten megtört a jég, rögtön a maraton kenuzás legnagyobb egyénisége, Csabai Edvin volt a vendégünk. Tizenhét világbajnoki címe, melyből hat egyéni önmagáért beszél, mellette négy alkalommal nyert Európa-bajnokságot is. Gál László, egyesületünk elnöke köszöntötte  a maraton táv kenukirályát, majd kezdetét vette egy jóhangulatú beszélgetés.

A tősgyökeres terézvárosi fiú kezdetben még az öttusával kacérkodott, azonban bátyjának köszönhetően, aki már a Ferencvárosban kenuzott, ő is a IX. kerületi zöld-fehéreknél kezdett el kilencévesen megbarátkozni a kenuzással. Nevelőedzője Bánszki Imre volt.

Első meghatározó sikerét 1994-ben érte el, amikor Fadd-Domborin egyesben megnyerte az ifi válogatót. Még ebben az évben egy ifjúsági világkupán C-1 1000 méteren a harmadik helyen végzett. Az első maratoni versenyén 1996-ban vett részt, sőt már ebben az évben a világbajnokságon is indulhatott. 1997-ben állt össze a Györe Attilával alkotott, később legendássá váló párosuk. Rögtön ezüstérmet nyertek az Európa-bajnokságon, majd egy év múlva ezt az eredményt a fokvárosi világbajnokságon megismételték. A Csabai-Györe páros  első győzelmét 1999-ben, a győri világbajnokságon aratta. Akkor még nem sejtették, hogy egy évtizedig egyeduralkodóvá válnak ebben a versenyszámban. Edvin egyik legnagyobb élményét a 2004-ben, a norvégiai Bergenben megrendezett vb jelentette. A nagy előd, Pétervári Pál visszavonulását követően párjával egyesben is rajthoz álltak. Edvin már a táv elején az élre állt, ekkor még vele tartott Györe Attila is, ő azonban később elkészült erejével, feladta a versenyt, hogy tartalékoljon a másnapi párosra. Öt páros elsőség után egyesben is világbajnok lett, rajt-cél győzelemmel, a szlovák Rus és a címvédő francia Hemonic előtt.

2004-től kenu egyesben is egyeduralkodó lett, hat vb elsőséget szerzett zsinórban. Utolsó világbajnokságán, 2009-ben, a portugáliai Crestumában esélyeshez méltóan egyesben diadalmaskodott, sőt  párosban is. A siker értékét növeli, hogy ezúttal új párral, Nagy Péterrel állt rajthoz, mivel állandó partnere akkor el volt tiltva a versenyzéstől. 2010-ben váratlanul bejelentette visszavonulását, elmondhatja magáról, hogy a csúcson hagyta abba.

A beszélgetés során a tragikusan fiatalon elhunyt Kolonics Györgyről is beszélt, akivel éveken át együtt sportolt, jó barátok is voltak. Napjainkban ő a Kolonics György Alapítvány elnöke. Legnagyobb sikereit Ludasi Róbertnek köszönheti, aki Koló edzője is volt.  A vetélytársak közül a spanyol Alfredo Beát emelte ki, aki örök második volt mögötte. Az olimpiák hiányát firtató kérdésre válaszolva elmondta, hogy nincs hiányérzete, hiszen amire a sportpályafutását feltette, abban minden idők legjobbja tudott lenni. Bár kezdetben a maraton kenu  kényszerpályát jelentett számára, de hamar felismerte, hogy ő erre született és a megélt kihívások, sikerek tökéletesen kielégítették sportolói ambícióit.

Versenyzőként is megbízható, fegyelmezett, kitartó és elhivatott volt, teszi ezt sportvezetőként is. A riói olimpiát megelőzően három évig a hazai kajak-kenu szövetség szakmai igazgatója volt, jelenleg pedig a Magyar Edzők Társaságának sportigazgatója. Ennek a munkának is megtalálta szépségeit, kihívásait, komoly tervei vannak a jövőt illetően is.

Két lánya nevelésében aktívan részt vesz, köszönhetően annak is, hogy felesége, aki nemzetközi kosárlabda-játékvezető, munkája miatt sokat van távol családjától. Az érdekes, a humort sem nélkülöző beszélgetés végén a jelenlévők vastapssal fejezték ki elégedettségüket.

Az élménybeszámoló előtt Csabai Edvin kilátogatott a Szombathelyi Dobó SE sporttelepére is, ahol Németh Zsolt mesteredző kalauzolásával megismerte az ott folyó színvonalas szakmai munkát, találkozott a versenyzőkkel és adózott Németh Pál, a dobópápa emléke előtt is.

Szakály Ferenc rendezvényen készült képei itt megtekinthetők.

Videó archívum

25 éve az olimpiai eszme szolgálatában

Az Aranycsapat elfeledett legendái

Pars Krisztián olimpiai bajnok

Szarka Zoltán portré